10 mitów o upadłości

10 mitów o upadłości. Rozprawiamy się z dezinformacją.

Podziel się wiedzą z innymi

🌟Oto 10 mitów na temat upadłości, które często spotykamy w Kancelarii Hamberger & Kukulska Business Lawyers. Jesteśmy zespołem prawników z bogatym doświadczeniem w obszarze prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, którzy świadczą kompleksową pomoc naszym klientom w trudnych sytuacjach finansowych. 💼 W naszej praktyce codziennie napotykamy na liczne błędne przekonania na temat upadłości, które mogą utrudnić właściwe zrozumienie tego procesu i podjęcie odpowiednich decyzji. 🤔 Dlatego też postanowiliśmy przygotować listę najczęściej powielanych mitów na temat upadłości, aby rozwiać wątpliwości i dostarczyć rzetelnej wiedzy naszym klientom oraz wszystkim zainteresowanym tematem.

W związku z istotną różnicą procedur w zakresie upadłości przedsiębiorcy oraz upadłości konsumenta, przedstawimy po 5 mitów dla każdej z tych procedur. 📑 Naszym celem jest nie tylko wyjaśnienie istniejących nieporozumień, ale także edukacja w zakresie różnic między tymi dwoma typami upadłości.

Dlatego bez dalszej zwłoki zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem mitów na temat upadłości przedsiębiorcy oraz upadłości konsumenta, które opracowaliśmy na podstawie naszego doświadczenia w prowadzonej działalności. 

5 najczęściej powielanych mitów przy postępowaniu upadłościowym przedsiębiorców  

#mit nr 1 

Upadłość jest ostatecznym fiaskiem właściciela: To bardzo popularny mit. Wiele osób ogłaszających upadłość swoich przedsiębiorstw wraca potem na rynek wzmocniona i lepiej przygotowana do prowadzenia działalności.

#mit nr 2

Firma nie może działać w czasie procesu upadłościowego: Firma może nadal prowadzić działalność w czasie procesu upadłościowego, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów prawnych i finansowych.

#mit nr 3

Upadłość jest równoznaczna z bankructwem osobistym: Niekoniecznie. Chociaż upadłość może wpłynąć na sytuację finansową właściciela firmy, to nie zawsze prowadzi do jego osobistego bankructwa.

#mit 4

Pre-pack to układ w tajemnicy, który umożliwia właścicielom firmy pozbycie się zadłużenia i uniknięcie odpowiedzialności za długi: Pre-pack, choć czasem może budzić wątpliwości co do przejrzystości procesu, nie jest jednak układem w tajemnicy. Jest to legalna i transparentna procedura, podczas której zaangażowane są różne strony, w tym syndyk, wierzyciele i inne zainteresowane podmioty. Celem pre-pack nie jest unikanie odpowiedzialności za długi, lecz ratowanie zdrowych elementów firmy poprzez szybką sprzedaż i kontynuację działalności, co może być korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron.

#mit 5

Wszystkie długi zostaną umorzone w postępowaniu upadłościowym: Nieprawda. Proces upadłościowy może nie obejmować wszystkich rodzajów długów, a niektóre zobowiązania mogą zostać zachowane.

5 najczęściej powielanych mitów przy postępowaniu upadłościowym konsumentów

#mit nr 1 

Ogłoszenie upadłości jest równoznaczne z oddłużeniem: To bardzo popularny mit. Ogłoszenie upadłości przez konsumenta nie jest automatycznie równoznaczne z oddłużeniem przez umorzenie zobowiązań. Ogłoszenie upadłości jest pierwszym etapem postępowania upadłościowego. Procedura upadłościowa może prowadzić do umorzenia części lub wszystkich długów, ale nie zawsze tak się dzieje. W określonych bowiem sytuacjach sąd wydaje postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli

#mit nr 2

Wszystkie długi zostaną umorzone: Niestety nie wszystkie. Nie podlega umorzeniu szereg wierzytelności a mianowicie: zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, zobowiązania do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem, zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

#mit nr 3

Postępowanie upadłościowe trwa maksymalnie sześć miesięcy: Niekoniecznie. Jest to ustawowy termin zalecany jako czas właściwy do przeprowadzenia postępowania. Czas trwania postępowania upadłościowego jest jednak uzależniony od sytuacji osobistej każdego dłużnika.

#mit 4

Wykazywanie „najniższej krajowej” umożliwi uzyskanie lepszych warunków spłaty wierzycieli: Przy ustalaniu spłaty wierzycieli sąd weryfikuje możliwości zarobkowe dłużnika. Nie bada zatem ile dana osoba zarabia, ale sprawdza, ile dłużnik mógłby zarabiać

#mit 5

Po ogłoszeniu upadłości puszczą się w samych skarpetkach. Na dodatek – w dziurawych: Nieprawda. Jako jeden z przykładów na zaprzeczenie mitowi należy przytoczyć sytuację w której w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły. W tej sytuacji z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłą kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.


Podziel się wiedzą z innymi

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *